Είσοδος Επικοινωνία Περιεχόμενα Links Χαιρετισμός

ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ

῾Η Αὐτοῦ Θειοτάτη Παναγιότης, ὁ ᾿Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης καί Οἰκουμενικός Πατριάρχης 
κύριος κύριος Βαρθολομαῖος. 
email: Patriarchate@ec-patr.org

Ταχυδρομική Διεύθυνσις τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου· 
Rum Patrikliği, 34 220 Fener-Haliç, İstanbul-Türkiye. Τηλ. +90212-531. 96.70-6. Fax. 531.65.33.  
http://www.ec-patr.org  
 
 
Η Α.Θ.Π. Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΝΕΑΣ ΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ κ.κ. ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ


ΤΜΗΜΑ Α´

ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ

Τήν ῾Αγίαν καί ῾Ιεράν Σύνοδον τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου, προεδρευομένην ὑπό τῆς Α.Θ. Παναγιότητος, τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου κυρίου κυρίου Βαρθολομαίου, ἀποτελοῦσι νῦν οἱ κάτωθι Σεβ. Μητροπολῖται·  01.03.2021 - 31.08.2021

 

Γέρων Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ
Μετρών και Αθύρων κ. Δημήτριος
Καρπάθου και Κάσου κ. Αμβρόσιος
Μιλήτου κ. Απόστολος
Ατλάντας κ. Αλέξιος
Προικοννήσου κ. Ιωσήφ
Φιλαδελφείας κ. Μελίτων
Μπουένος Άιρες κ. Ιωσήφ
Σουηδίας και πάσης Σκανδιναυίας κ. Κλεόπας
Σηλυβρίας κ. Μάξιμος
Αυστραλίας κ. Μακάριος
Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος


ΤΜΗΜΑ Β΄

ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ, ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ
ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ

Α΄. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ  ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

 

Γέρων Νικομηδείας κ. Ιωακείμ 23.09.1973

Γέρων Χαλκηδόνος κ.Εμμανουήλ11.11.1996

Γέρων Δέρκων κ. Απόστολος 26.11.1995

Γέρων Περγάμου κ. Ιωάννης 22.06.1986

Γέρων Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος 04.11.1990

Ηλιουπόλεως και Θείρων κ. Χρυσόστομος 19.12.1970

Βρυούλων κ. Παντελεήμων 01.01.1971

Αγκύρας κ. Ιερεμίας....31.01.1971

Γερμανίας κ. Αυγουστίνος... 26.03.1972

Τρανουπόλεως κ. Γερμανός 14.01.1973

Καναδά κ. Σωτήριος.......27.01.1974

Κρήτης κ. Ειρηναίος.........23.02.1975

Mετρών και Αθύρων κ. Δημήτριος 09.11.1980

Βοστώνης κ. Μεθόδιος......18.07.1982

Μεξικού κ. Αθηναγόρας......22.08.1982

Καρπάθου και Κάσου κ. Αμβρόσιος.........16.06.1983

Μοσχονησίων κ. Κύριλλος.........27.10.1985

Μιλήτου κ. Απόστολος................03.11.1985

Ανέων κ. Μακάριος.....03.11.1985

Ντένβερ κ. Ησαίας........25.05.1986

Ατλάντας κ. Αλέξιος.......17.05.1987

Γουίννιπεγκ και Καναδά κ. Γεώργιος...22.10.1989

Προικοννήσου κ. Ιωσήφ.........03.12.1989

Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων κ. Ειρηναίος....14.02.1990

Φιλαδελφείας κ. Μελίτων..28.10.1990

Σεβαστείας κ. Σεραφείμ...31.03.1991

Πισιδίας κ. Σωτήριος.....21.03.1993

Μυριοφύτου και Περιστάσεως κ. Ειρηναίος 21.11.1995

Μύρων κ. Χρυσόστομος......25.11.1995

Θυατείρων -Μεγ. Βρεταννίας κ. Νικήτας 14.12.1996

Κολωνείας κ. Αθανάσιος .........12.04.1997

Σασίμων κ. Γεννάδιος........01.06.1997

Ντητρόιτ κ. Νικόλαος.......03.04.1999

Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος.......18.03.2000

Ικονίου κ. Θεόληπτος........10.09.2000

Γορτύνης και Αρκαδίας κ. Μακάριος.......08.10.2000

Ειρηνουπόλεως κ. Νίκανδρος.....25.02.2001

Ροδοπόλεως κ. Ταράσιος.......03.06.2001

Αρκαλοχωρίου-Καστελλίου-Βιάνου κ. Ανδρέας  03.11.2001

Πιττσβούργου κ. Σάββας......02.02.2002

Αγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσιμος....09.02.2002

Σάρδεων κ. Ευάγγελος..........10.05.2003

Βελγίου κ.  Αθηναγόρας.............22.06.2003

Ρόδου κ. Κύριλλος............25.04.2004

Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παΐσιος.........21.05.2005

Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Ευγένιος.........28.05.2005

Γάνου και Χώρας κ. Αμφιλόχιος......09.07.2005

Κισάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος........08.10.2005

Κορέας κ. Αμβρόσιος...........05.02.2006

Κυδωνίας και Αποκορώνου κ. Δαμασκηνός......18.11.2006

Ιταλίας κ. Πολύκαρπος........06.05.2007

Χόνγκ Κόνγκ κ. Νεκτάριος......20.01.2008

Κρήνης κ. Κύριλλος......24.02.2008

Κώου και Νισύρου κ. Ναθαναήλ..........08.03.2009

Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κ. Στέφανος....13.03.2011

Αμερικής κ. Ελπιδοφόρος.........20.03.2011

Σιγκαπούρης κ. Κωνσταντίνος........21.11.2011

Αυστρίας κ. Αρσένιος...........30.11.2011

Μπουένος Άιρες κ. Ιωσήφ............19.08.2012

Κυδωνιών κ.  Αθηναγόρας..........18.11.2012

Σουηδίας και πάσης Σκανδιναυίας κ. Κλεόπας.........21.05.2014

Σηλυβρίας κ. Μάξιμος...........27.07.2014

Αδριανουπόλεως κ. Αμφιλόχιος.......18.10.2014

Αυστραλίας κ. Μακάριος.......16.05.2015

Πέτρας και Χερρονήσου κ. Γεράσιμος......19.12.2015

Σμύρνης κ. Βαρθολομαίος.......11.09.2016

Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος.......25.09.2016

Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κύριλλος.........17.10.2016

Σύμης κ. Χρυσόστομος.....................11.02.2018

Σικάγου κ. Ναθαναήλ...............17.03.2018

Νέας Ζηλανδίας κ. Μύρων....................11.07.2018

Ελβετίας κ. Μάξιμος………………............22.07.2018

Ισπανίας και Πορτογαλίας κ. Βησσαρίων ....25.1.2021



Β΄. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ ΕΝ ΤΑΙΣ ΝΕΑΙΣ ΧΩΡΑΙΣ

 

Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος.....14.07.1974

Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου κ. Τίτος......17.07.1974

Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος.......06.05.1984

Μυτιλήνης κ. Ιάκωβος....20.11.1988

Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κ. Δημήτριος..15.10.1989

Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων.....29.05.1994

Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός....27.01.1995

Δρυινουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέας....... 28.01.1995

Ξάνθης κ. Παντελεήμων........29.01.1995

Σάμου και Ικαρίας κ. Ευσέβιος......22.07.1995

+ Καστορίας κ. Σεραφείμ..........κοίμηση 29.12.2020

Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κ. Θεόκλητος.......23.01.2000

Κασσανδρείας κ. Νικόδημος..............................13.01.2001

Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγος..................................14.10.2001

Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος..........................................16.12.2001

Εδέσσης και Πέλλης κ. Ιωήλ...........................................15.10.2002

Ζιχνών και Νευροκοπίου κ. Ιερόθεος............................17.05.2003

Ελευθερουπόλεως κ. Χρυσόστομος................................28.04.2004

Σερβίων και Κοζάνης κ. Παύλος.....................................29.04.2004

Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος.......................................09.10.2004

Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας...........10.10.2004

Δράμας κ. Παύλος................................................................09.10.2005

Πολυανής και Κιλκισίου κ. Εμμανουήλ.......................17.10.2009

Χίου κ. Μάρκος......................................................................08.10.2011

Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ.  Χρυσόστομος...............06.10.2012

Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κ. Θεόκλητος.......07.10.2012

Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμων.............24.02.2013

Κίτρους κ. Γεώργιος.............................................................01.03.2014

Ιωαννίνων κ. Μάξιμος.......................................................28.06.2014

Ελασσώνος κ. Χαρίτων......................................................29.06.2014

Γρεβενών κ. Δαυίδ................................................................12.10.2014

Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος...............01.06.2015

Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Στέφανος.........08.10.2017

Σισανίου και Σιατίστης κ. Αθανάσιος...........................23.03.2019

Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κ.Ιερόθεος..................14.10.2019



Σημειωτέον, ὅτι οἱ ποιμαίνοντες Ἐπαρχίας τοῦ Θρόνου ἐν ταῖς λεγομέναις Νέαις Χώραις διοικητικῶς ἔχουν τήν ἀναφοράν αὐτῶν εἰς τήν Ἁγιωτάτην Ἐκ­κλησίαν τῆς Ἑλλάδος.

Γ΄. ΤΙΤΟΥΛΑΡΙΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ
ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

 

Διοκλείας κ. Κάλλιστος......................................................06.06.1982

Ιεραπόλεως κ. Αντώνιος....................................................06.10.1985

Φιλομηλίου κ. Ηλίας..........................................................12.05.2002

Νύσσης κ. Γρηγόριος..........................................................27.11.2012

Ασπένδου κ. Ιερεμίας..........................................................19.09.1993

Παμφίλου κ. Δανιήλ............................................................10.05.2008

Τελμησσού κ. Ιώβ................................................................30.11.2013



Δ΄. ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

 

Αρίστης κ. Βασίλειος...........................................................01.02.1976

Δέρβης κ. Ιεζεκιήλ...............................................................20.03.1977

Ροδοστόλου κ. Χρυσόστομος............................................22.04.1978

Λεύκης κ. Ευμένιος..............................................................15.01.1994

Φασιανής κ. Αντώνιος...................................................... 23.02.2002

Αριανζού κ. Βαρθολομαίος..............................................10.06.2004

Έντμοντον κ. Ιλαρίων........................................................29.01.2005

Κρατείας κ. Ανδρέας...........................................................14.12.2005

Μωκησσού κ. Δημήτριος.................................................. 09.12.2006

Μιλητουπόλεως κ. Ιάκωβος.............................................20.02.2011

Ζήλων κ. Σεβαστιανός........................................................17.12.2011

Σκοπέλου κ. Παγκράτιος...................................................09.09.2012

Αμορίου κ. Νικηφόρος.......................................................02.02.2014

Μηδείας κ. Απόστολος.......................................................20.12.2014

Ρηγίου κ. Ειρηναίος.............................................................08.02.2015

Αλικαρνασσού κ. Αδριανός..............................................26.07.2015

Στρατονικείας κ. Στέφανος...............................................27.12.2016

Ευκαρπίας κ. Ιερόθεος.......................................................05.03.2017

Ολύμπου κ. Κύριλλος.........................................................30.09.2017

Αραβισσού κ. Κασσιανός...................................................21.01.2018

Απαμείας κ. Παίσιος............................................................20.10.2018

Μελιτηνής κ. Μάξιμος........................................................10.11.2018

Ευδοκιάδος κ. Αμβρόσιος..................................................21.07.2019

Κνωσσού κ. Πρόδρομος.....................................................26.10.2019

Τράλλεων κ. Βενιαμίν.........................................................03.11.2019

Ευμενείας κ. Ειρηναίος.......................................................08.12.2019

Δορυλαίου κ. Δαμασκηνός................................................15.12.2019

Αμισού κ. Ιωακείμ...............................................................22.12.2019

Μελόης κ. Αιμιλιανός.........................................................25.12.2019

Κυανέων κ. Ελπίδιος...........................................................18.01.2020

Σινώπης κ. Σιλουανός.........................................................19.01.2020

Απολλωνιάδος κ. Ιωακείμ................................................26.01.2020

Χριστουπόλεως κ. Ἐμμανουήλ.............................................11.07.2020

Δαφνουσίας κ. Σμάραγδος....................................................19.07.2020

Κεράμων κ. Βαρθολομαῖος....................................................25.07.2020

Πατάρων κ. Ἀθηναγόρας......................................................26.07.2020

Ζηνουπόλεως κ. Ἰάκωβος.....................................................30.07.2020

Μυρίνης κ. Ἀθηναγόρας.......................................................25.10.2020

Άσσου κ. Τιμόθεος.................................................................08.11.2020

Κομάνων κ. Μιχαήλ ..............................................................08.11.2020

Αμάστριδος κ. Σπυρίδων.......................................................14.11.2020



Ε΄. ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΕΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

 

πρ. Χαλκηδόνος κ. Αθανάσιος, εν ΚΠόλει.................24.09.1972

πρ. Αμερικής κ. Δημήτριος, εν Νέα Υόρκη..................17.09.1967

πρ. Αμασείας κ. Παύλος, εν Στοκχόλμη.......................12.05.1974

πρ. Βελγίου κ. Παντελεήμων, εν Χίω............................18.08.1974

πρ. Γουίννιπεγκ και Καναδά κ. Ιωάννης, εν Καναδά...27.11.1983

πρ. Χαλδίας κ. Σπυρίδων, εν Αμερική............................24.11.1985

πρ. Κίτρους κ. Αγαθόνικος, εν Κατερίνη......................24.11.1985

Χριστιανουπόλεως κ. Παύλος, εν Αδελαίδι..................11.03.1984

Ελαίας κ. Θεοδώρητος, εν Αθήναις............................... 25.03.1984

Τραχείας κ. Παύλος, εν Γαλλία........................................02.06.1991

Παρνασού κ. Ιωάννης........................................................27.10.1991

Ξάνθου κ. Δημήτριος, εν Αμερική..................................23.06.1998

Τρωάδος κ. Πέτρος, εν Πάτραις.......................................08.11.2015



ΤΜΗΜΑ Γ΄

ΣΥΝΟΔΙΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΑΙ

Ἐφορεία Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίας Τριάδος Χάλκης.
Ὁ Δέρκων κ. Ἀπόστολος, Πρόεδρος, ὁ Τρανουπόλεως κ. Γερμανός, ὁ Μύρων κ. Χρυσόστομος, Ἐφοροταμίας, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος. Γραμματεῖς: Διάκονος κ. Παΐσιος Κοκκινάκης, Διευθυντής τοῦ Ἰδιαιτέρου Πατριαρχικοῦ Γραφείου, καί  κ. Γεώργιος Νάνης.

Νομικόν Συμβούλιον.
Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Ἐντιμολ. κ. Παντελεήμων Βίγκας, Ἄρχων Μ. Χαρτοφύλαξ. Γραμματεῦον Μέλος: Ἀρχιμανδρίτης κ. Ἰωακείμ Μπίλλης, Ἀρχιγραμματεύς τῆς Ἁγίας καί Ἱερᾶς Συνόδου.

Κανονική Ἐπιτροπή.
Ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, Πρόεδρος, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος, ὁ Αὐστραλίας κ. Μακάριος, ὁ Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος. Γραμματεῦον Μέλος: Ἀρχιμανδρίτης κ. Ἰωακείμ Μπίλλης, Ἀρχιγραμματεύς τῆς Ἁγίας καί Ἱερᾶς Συνόδου.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν Διορθοδόξων Ζητημάτων.
        Ὁ Περγάμου κ. Ἰωάννης, Πρόεδρος, ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, ὁ Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ὁ Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος. Γραμματεύς: Μ. Ἐκκλησιάρχης κ. Ἀέτιος.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν ἐν τῷ Ἐξωτερικῷ Ἐπαρχιῶν τοῦ Θρόνου καί ἐπί τῆς Ὀρθοδόξου Ἱεραποστολῆς.
Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Βελγίου κ. Ἀθηναγόρας, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος. Γραμματεύς: Μ. Ἀρχιδιάκονος κ. Θεόδωρος.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν ἐν τῷ Ἐξωτερικῷ Ἱδρυμάτων τοῦ Θρόνου.
Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος. Γραμματεύς: Διάκονος κ. Βοσπόριος Μαγκαφᾶς, Κωδικογράφος τῆς Ἁγίας καί Ἱερᾶς Συνόδου.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν Διαχριστιανικῶν καί Διαθρησκειακῶν Διαλόγων.
Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Μύρων κ. Χρυσόστομος, ὁ Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος, ὁ Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας,  ὁ Ἐντιμολ. Καθηγητής κ. Κωνσταντῖνος Δεληκωσταντῆς, Ἄρχων Διδάσκαλος τοῦ Γένους, Διευθυντής τοῦ Α' Πατριαρχικοῦ Γραφείου. Γραμματεύς: Μ. Ἀρχιμανδρίτης κ. Βησσαρίων.

Ἐπιτροπή ἐπί τοῦ Διαλόγου μετά τῆς Ρωμαιοκαθολικῆς Ἐκκλησίας.
        Ὁ Περγάμου κ. Ἰωάννης, Πρόεδρος, ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος. Γραμματεύς: Ἀρχιμ. κ. Ἀγαθάγγελος Σῖσκος, Ἀρχειοφύλαξ τῶν Πατριαρχείων.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν Θεολογικῶν Μελετῶν.
        Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Περγάμου κ. Ἰωάννης, ὁ Ἀρκαλοχωρίου, Καστελλίου καί Βιάννου κ. Ἀνδρέας, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ὁ Ἐντιμολ. Καθηγητής κ. Κωνσταντῖνος Δεληκωσταντῆς, Ἄρχων Διδάσκαλος τοῦ Γένους, Διευθυντής τοῦ Α' Πατριαρχικοῦ Γραφείου. Γραμματεύς: Μ. Ἀρχιδιάκονος κ. Θεόδωρος.

Ἐπιτροπή ἐπί τοῦ Ἁγίου Ὄρους.
        Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Μύρων κ. Χρυσόστομος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας, ὁ Ἀδριανουπόλεως κ. Ἀμφιλόχιος, Γραμματεύς: Τριτεύων τῶν Πατριαρχικῶν Διακόνων κ. Ἀλέξανδρος, Βιβλιοφύλαξ τῶν Πατριαρχείων.

Οἰκονομική Ἐπιτροπή.
        Ὁ Δέρκων κ. Ἀπόστολος, Πρόεδρος, ὁ Τρανουπόλεως κ. Γερμανός, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος. Γραμματεύς: κ. Γεώργιος Νάνης.

Ἐξελεγκτική Ἐπιτροπή.
Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς ἐκδόσεως τῆς Ἐπετηρίδος καί τοῦ Περιοδικοῦ ''ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ''.
          Ὁ Δέρκων κ. Ἀπόστολος, Πρόεδρος, ὁ Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας, Διευθυντής Συντάξεως τοῦ Περιοδικοῦ «ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ». Γραμματεύς: Ἀρχιμ. κ. Ἀγαθάγγελος Σῖσκος, Ἀρχειοφύλαξ τῶν Πατριαρχείων.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς Πνευματικῆς Διακονίας.
        Ὁ Τρανουπόλεως κ. Γερμανός, Πρόεδρος, ὁ Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος. Γραμματεύς: Μ. Ἐκκλησιάρχης κ. Ἀέτιος.

Ἐπιτροπή Μοναστηρίων καί Ἁγιασμάτων.
          Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Τρανουπόλεως κ. Γερμανός, ὁ Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Ἀμορίου κ. Νικηφόρος, ὁ Ἀραβισσοῦ κ. Κασσιανός. Γραμματεύς: Πρεσβ. κ. Φιλόθεος Κελεπούρης.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς Ἀνακαινίσεως, Ἐξωραϊσμοῦ καί Συντηρήσεως τοῦ Πατριαρχικοῦ Ναοῦ καί Οἴκου.
Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος. Γραμματεύς: Διάκονος κ. Παΐσιος Κοκκινάκης, Διευθυντής τοῦ Ἰδιαιτέρου Πατριαρχικοῦ Γραφείου.

Ἐπιτροπή ἐπί τοῦ Πατριαρχικοῦ Ἀρχειοφυλακίου-Βιβλιοθηκῶν.
        Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Μύρων κ. Χρυσόστομος, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος, ὁ Ἐρυθρῶν κ. Κύριλλος, ὁ Ἐντιμολ. Καθηγητής κ. Εὐστράτιος Ζεγκίνης, Ἄρχων Μαΐστωρ. Γραμματεύς: Ἀρχιμ. κ. Ἀγαθάγγελος Σῖσκος, Ἀρχειοφύλαξ τῶν Πατριαρχείων.

Ἐπιτροπή ἐπί τοῦ Σκευοφυλακίου-Μυροφυλακίου.
Ὁ Χαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος, Πρόεδρος, ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, ὁ Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Ἁλικαρνασσοῦ κ. Ἀδριανός. Γραμματεύς: Μ. Ἀρχιμανδρίτης κ. Βησσαρίων.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς Θείας Λατρείας καί ἐπί τοῦ Κανονίου.
Ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, Πρόεδρος, ὁ Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ὁ Ἁλικαρνασσοῦ κ. Ἀδριανός, ὁ Μ. Πρωτοπρεσβύτερος κ. Γεώργιος Τσέτσης, ὁ Μουσικολ. κ. Παναγιώτης Νεοχωρίτης, Ἄρχων Πρωτοψάλτης. Γραμματεύς: Μ. Ἀρχιδιάκονος κ. Θεόδωρος.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν Εὐρωπαϊκῶν Θεμάτων.
Ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, Πρόεδρος, ὁ Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ, ὁ Σασίμων κ. Γεννάδιος, ὁ Βελγίου κ. Ἀθηναγόρας. Γραμματεύς: Διάκονος κ. Παΐσιος Κοκκινάκης, Διευθυντής τοῦ Ἰδιαιτέρου Πατριαρχικοῦ Γραφείου.

Ἐπιτροπή ἐπί τῶν Συντάξεων-Νοσηλείων.
Ὁ Δέρκων κ. Ἀπόστολος, Πρόεδρος, ὁ Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος. Γραμματεύς: κ. Γεώργιος Νάνης.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς ἀξιοποιήσεως τῆς ἐκκλησιαστικῆς περιουσίας.
Ὁ Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος, Πρόεδρος, ὁ Μιλήτου κ. Ἀπόστολος, ὁ Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος. Γραμματεύς: Ἀρχιμ. κ. Ἀγαθάγγελος Σῖσκος, Ἀρχειοφύλαξ τῶν Πατριαρχείων.

Ἐπιτροπή ἐπί τῆς Βιοηθικῆς.
Ὁ Αὐστραλίας κ. Μακάριος, Πρόεδρος, ὁ Πρωτοπρεσβύτερος κ. Ἐμμανουήλ Ἀντωνακάκης, Καθηγητής, ὁ Ἐντιμολ. Καθηγητής κ. Κωνσταντῖνος Δεληκωσταντῆς, Ἄρχων Διδάσκαλος τοῦ Γένους, Διευθυντής τοῦ Α' Πατριαρχικοῦ Γραφείου, ὁ κ. Μιλτιάδης Βάντσος, Γραμματεύς: Πατριαρχικός Διάκονος κ. Βαρνάβας Γρηγοριάδης.

Κεντρική Ἐκκλησιαστική Ἐπιτροπή.
Ὁ Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος, Πρόεδρος, ὁ Ἰκονίου κ. Θεόληπτος, ὁ Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος, ὁ Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ὁ Μ. Πρωτοσύγκελλος κ. Ἀνδρέας, ὁ Μ. Ἀρχιδιάκονος κ. Θεόδωρος. Γραμματεύς: Πατριαρχικός Διάκονος κ. Βαρνάβας Γρηγοριάδης.


Συνοδικόν Γραφεῖον
Ἀρχιγραμματεύς: Ἀρχιμ. κ. Ἰωακείμ Μπίλλης
Τηλ. +90212-525.54.16. Fax +90212-531.65.33.
E-mail: ecumenical.patriarchate@gmail.com καί
cfsecr.ec.patr@gmail.com.
Ὑπογραμματεύς: Διάκονος κ. Γρηγόριος Φραγκάκης
E-mail: ypogrammateia@gmail.com
Κωδικογράφος: Διάκονος κ. Βοσπόριος Μαγκαφᾶς.

Ἰδιαίτερον Πατριαρχικόν Γραφεῖον
Διευθυντής: Διάκονος κ. Παΐσιος Κοκκινάκης
Τηλ. +90 212 6354501. Fax +90 212 5256429.
E-mail: patriarchate.office@gmail.com.

Α΄ Πατριαρχικόν Γραφεῖον
Διευθυντής: Ἐντιμολ. κ. Κωνσταντῖνος Ζ. Δεληκωσταντῆς, Ἄρχων Διδάσκαλος τοῦ Γένους. Α΄ Γραμματεύς:....
Γραμματεῖς: Αἰδεσιμολ. Πρεσβύτερος κ. Φιλόθεος Κελεπούρης, κ. Παῦλος Παντελάρας, κ. Λώρα Οὔλικ-Νάνη, κ. Σταῦρος Ραφαηλίδης, κ. Χρυσοβαλάντης Τζαβίδης.